Ogólne zasady pracy w zespole programistycznym

Ogólne zasady pracy w zespole programistycznym

Cześć! Po fali zawodów biegowych przyszedł czas na pierwszy wpis związany z programowaniem. Jak wczoraj zapowiadałem na swojej stronie, tematyka będzie związana z ogólną pracą w zespole programistycznym. Nie chcę wchodzić w szczegóły i omawiać poszczególnych metodyk typu Scrum czy Kanban, a raczej wypunktować i omówić ogólne spostrzeżenia. Na analizę metodyk zwinnych poświecę osobny wpis. Praca bez wątpienia jest jednym z głównych czynników, które zaspokajają nasze potrzeby materialne oraz psychiczne. Chcąc zaspokoić wcześniej wspomniane potrzeby musimy funkcjonować najczęściej w grupach społecznych, co potem stanowi pracę zespołową. Oto według mnie pięć najważniejszych zasad pracy w zespole:

  1. Bądź szczery / uczciwy

Może ten punkt wydaje się być absurdalny, bo to ogólna zasada życiowa, ale staraj się po prostu być do bólu szczery ze swoimi współpracownikami. Nieraz zdarza się sytuacja, kiedy jedno zadanie jest uzależnione od drugiej osoby i musimy czekać, aż kolega z zespołu skończy swoja część, by dalej ruszać ze swoją. Pytając, kiedy ta osoba skończy te zadanie, zazwyczaj oczekujemy szczerej odpowiedzi, bo jeśli powie, że dzisiaj już nie da rady go dokończyć, to możemy spokojnie rozplanować i zacząć inne zadania. Może się też zdarzyć, że uzyskamy odpowiedź oznajmiającą, że jego zadanie jest u schyłku, a w rzeczywistości i tak musimy czekać do końca dnia na sfinalizowanie tego zadania. To zdecydowanie przeszkadza w pracy zespołowej i nie dotyczy tylko zadań. Jeśli nie podoba Ci się czyjeś zachowanie, również powinieneś skorzystać z tej zasady i powiedzieć to wprost, bowiem – po co dusić coś w sobie?

  1. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

“Kto pyta, nie błądzi”. Osobiście jestem osobą bardzo otwartą, pomocną i nie przeszkadza mi, jeśli ktoś dwa razy spyta mnie o to samo. W przypadku, gdy nie zrozumiemy dokładnie swojego polecenia lub po prostu dokumentacja jest dwuznacznie opisana to lepiej “głupio” pytać, niż poświęcić parę dni na złą implementację. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzamy swój czas, a dodatkowo przyczynimy się swoim działaniem dobru projektu. Co więcej, niejednokrotnie zdarza się tak, że jeśli coś jest nie jasne w dokumentacji okazuje się błędem projektanta.

  1. Bądź komunikatywny

Bądź komunikatywny, otwarty i nie bój wyrazić się własnego zdania. Jeśli masz dzienne/tygodniowe/miesięczne podsumowanie projektu i planowanie kolejnej części pracy, a coś wydaje Ci się nielogiczne lub znasz lepsze rozwiązania, to wstań i podziel się swoimi spostrzeżeniami z innymi. Na tym polega praca zespołowa – tak zwana burza mózgów. Każdy może wyrazić swoje zdanie i dzięki temu projekt może zostać udoskonalony oraz poprawiony z nadmiaru błędów.

  1. Wspólnie rozwiązuj problemy, pomagaj

Kiedy główkujesz nad jakimś zadaniem i stoisz w martwym punkcie warto zaczerpnąć pomocy u kogoś innego, może bardziej doświadczonego. To samo idzie w drugą stronę – nie zamykaj się na innych i chętnie nieś pomoc. Nawet w przypadku, jeśli nie uzyskasz bezpośredniego zapytania o pomoc a zaobserwowałeś, że ktoś nie umie sobie z czymś od paru dni poradzić, to zapytaj i pomóż takiej osobie.

  1. Buduj dobrą atmosferę

W teorii to najprostsza rzecz, ale w praktyce już niekoniecznie. Nawet, jeśli Twoje umiejętności zdecydowanie przewyższają innych w zespole, nie bądź egocentrykiem i nie stawiaj siebie ciągle w centrum uwagi. To samo dotyczy alienacji tudzież niesłuchania innych, bo przecież “ja wiem najlepiej”. Bądź otwarty na innych i nie alienuj się. To samo tyczy się plotkowania. Kiedy masz bliższego kolegę w zespole, nie róbcie osobnych grupek i nie plotkujcie. Od czasu do czasu możesz zrobić sobie rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytanie “co robię, by poprawić atmosferę pracy w moim zespole/pokoju”.

Reasumując, dzięki tym prostym zasadom według mnie praca w zespole może stać się jeszcze bardziej efektywna. Im bardziej utożsamiasz się z grupą, im lepsza atmosfera w zespole, tym chętniej będziesz przyjeżdżał do pracy.  W takim układzie pracownicy mogą odczuwać wewnętrzną satysfakcję z faktu należenia do zespołu i z uśmiechem na twarzy realizować swoje zadania. Zachęcam do dyskusji!

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

 

Dodaj komentarz

four + 12 =

Close Menu