Backend, frontend czy może fullstack – kim zostać?

Backend, frontend czy może fullstack – kim zostać?

Cześć Wam!

     Tym razem czas na post dla osób, które być może stoją przed wyborem zadanym w tytule postu. Mimo, że podczas „kariery” programistycznej ten wybór zawsze można zmienić osobiście uważam, że to od czego się zacznie mocno wpłynie na całokształt pracy i tego jak dużo możemy osiągnąć. Backend, frontend czy może fullstack? Przeanalizujmy wszystkie ścieżki.

Backend

     Backend jest częścią oprogramowania która znajduje się na serwerze, do której użytkownik czy klient nie ma bezpośredniego dostępu. Innymi słowy jest to warstwa, która obrabia dane i jest niewidzialna dla użytkownika. Backend odpowiedzialny jest zazwyczaj za bezpieczeństwo (logowanie, sesja użytkownika), obliczenia, zarządzanie bazą danych czy algorytmy. Dla kogo więc będzie to najlepsze rozwiązanie? Według mnie dla osób, które lubią obliczenia, algorytmy, schematy czy rozmyślać nad optymalizacją szybkości działania strony. Co najważniejsze: backend powinny wybierać osoby którym nie będzie przeszkadzało, że efekty ich pracy nie będą bezpośrednio widoczne dla użytkownika. Osobiście uważam, że jest to najważniejsza warstwa aplikacji. W sytuacji, kiedy źle zaprojektuje się aplikacje, algorytmy czy obliczenia nie działają w sposób poprawny, to nawet najładniej zrobiona strona nie pomoże podnieść satysfakcji z jej korzystania.

Frontend

     Frontend jest przeciwieństwem backendu. Jest to część oprogramowania która jest widoczna jako strona, np. interfejs strony, menu czy układ strony. Innymi słowy jest to warstwa, która odpowiedzialna jest za przyjmowanie danych z backendu i wyświetlanie jej w odpowiedni sposób na stronie. Osobiście uważam, że wybór frontendu jest dla osób, które mają dużą wyobraźnię, znają obecne trendy i potrafią wcielić się w rolę użytkownika strony w celu wyobrażenia sobie jak najlepszych wrażeń z jej korzystania. Jeśli lubisz kiedy efekty twojej pracy będą bezpośrednio widoczne dla użytkownika – frontend jest czymś dla Ciebie. Część osób myli frontend developera z kimś, kto jedynie zajmuje się wyglądem strony, czyli przycinaniem plików HTML czy SCSS. Nic bardziej mylnego. Frontend developer musi potrafić w odpowiedni sposób odebrać dane z serwera, obrobić je i w sposób najbardziej optymalny wyświetlić je na stronie. Zakres obowiązków na pewno nie ogranicza się jedynie do wyglądu strony. Trzeba mieć na uwadze, że również trzeba te dane obrobić i być może wykorzystać jakieś algorytmy. Niemniej jednak uważam, że jest to część aplikacji znacznie mniej wymagająca pod względem architektonicznym czy obliczeniowym od np. backendu. 

Fullstack

     Fullstack jest niczym innym jak połączeniem dwóch wyżej wymienionych pojęć. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się ogłoszenia o pracę z tytułem „poszukiwany fullstack developer”. Dlaczego? Pracodawca chce by pracownik był na tyle uniwersalny, by uniknąć sytuacji w których programista odmówi wykonania zadania, bo „przecież zajmuje się tylko backendem”. Osobiście uważam, że „jeśli coś jest do wszystkiego – to jest do niczego” ale w tym przypadku chodzi o to, że jeśli jest się programistą backend, to warto mieć pojęcie choćby w zakresie podstawowym jak zrobić coś na frontendzie i oczywiście na odwrót.

Rada: wybierz jeden język programowania w którym chcesz zostać eskpertem.

     Mogę jedynie raz jeszcze zacytować „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Moim zdaniem warto zostać ekspertem w jednym języku programowania, np. Java i dopiero później rozszerzać swoją wiedzę. Nie chodzi też o to, by całkowicie zamknąć się na inne technologie. Jak w przypadku fullstack developera – jeśli jest się typowo backendowym developerem jednak warto mieć pojęcia, np. jak w sposób najprostszy odebrać dane z serwera i wyświetlić ja na stronie. Niemniej jednak na początku swojej ścieżki programistycznej nie warto skakać po każdym z języków.

Podsumowanie

     Mam nadzieje, że zobrazowałem z czym wiąże się dana warstwa aplikacji i rozwiałem wątpliwości u osób, które je posiadały. Trzeba pamiętać o tym, że zawsze można zmienić obraną drogę, aczkolwiek pierwszy krok jest zawsze ważny. Często sukces dodaje nam skrzydeł a by odnieść sukces trzeba dobrze przemyśleć jaką drogę obrać. Zdaje sobie również sprawę, że poruszyłem temat bardzo ogólnikowo, więc kolejne posty poświęcę konkretnej warstwie wchodząc już w większe szczegóły.


                                                                                                                                                                                               Pozdrawiam serdecznie,
                                                                                                                                                                                               biegajcyprogramista.pl 

Dodaj komentarz

four − 1 =

Close Menu