Backend – omówienie

Backend – omówienie

Cześć!

     W poprzednim poście dotyczącym programowania pisałem o tym, co najlepiej wybrać na początek kariery programistycznej – backend, frontend czy fullstack (kliknij, aby otworzyć post). W podsumowaniu obiecałem Wam, że kolejne posty poświęcę na szersze omówienie każdego z nich. W związku z tym dzisiaj zapraszam na szczegółowe omówienie backendu.

Definicja

     Pozwolę sobie skopiować definicję z poprzedniego postu:

Backend jest częścią oprogramowania, która znajduje się na serwerze, do której użytkownik czy klient nie ma bezpośredniego dostępu. Innymi słowy, jest to warstwa, która obrabia dane i jest niewidzialna dla użytkownika. Backend odpowiedzialny jest zazwyczaj za bezpieczeństwo (logowanie, sesja użytkownika), obliczenia, zarządzanie bazą danych czy algorytmy.

Biegającyprogramista.pl

Najpopularniejsze języki programowania (backend)

 • Java – na rynku od lat 90 i z roku na rok zyskuje na popularności. Według mnie jest przyjazna dla początkujących i łatwa w użyciu. 
 • Python – podobnie jak Java, na rynku pojawił się w latach 90. Stosowany jest do budowania rozwiązań webowych.
 • Node.js (czyli JavaScript dla backendu) – jest to dość nowe środowisko, ponieważ jego pierwsze wydanie miało miejsce w 2009. Jest bezpośrednim rozszerzeniem języka JavaScript. W ostatnich latach zyskujący na popularności. 
 • R – pierwsza wersja pojawiła się w roku 2000. Jest to język programowania stosowany głównie w oprogramowaniu statystycznym i analizie danych.
 • PHP – często obiekt drwin czy memów, pojawił się w roku 1995. Mimo że w ostatnich latach stracił na popularności, wciąż jest popularnym rozwiązaniem dla aplikacji webowych. Bardzo łatwy w użyciu. 
 • C# – tak samo jak w przypadku języka R, jego pierwsza wersja została wydana w roku 2000. Jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, który jest odpowiedzią Microsoftu na Javę.
 • C++ – chyba jeden z najstarszych języków programowania współcześnie często stosowanych, bo jego pierwsza wersja pojawiła się w 1983 roku. Podobnie jak C#, jest językiem ogólnego zastosowania. Ciekawostką jet, że w C++ zostały napisane systemy operacyjne takie jak Apple OS X czy Windows XP/ Vista / 7.

Jak się nauczyć backendu?

Podstawy

     By zbudować dom, trzeba fundamentów. Tak jest również w przypadku programowania. Jeśli chcesz zostać dobrym programistą, zacznij od podstaw. Młodzi programiści motywowani chęcią zdobycia pracy często rozpoczynają naukę od konkretnego rozszerzenia języka programowania bez solidnej znajomości jego podstaw. Wizualnie najlepsze auto świata bez silnika w środku, będzie po prostu bezużyteczne i nadające się jedynie na wystawę. W dzisiejszym świecie dobrych narzędzi do samodzielnej nauki programowania jest tyle, ile grzybów po deszczu. Wystarczy wejść na YouTube czy inną platformę streamingową by po kilkunastu minutach znaleźć odpowiedni darmowy kurs. Kiedy brak nam motywacji i samozaparcia lepszym rozwiązaniem może być płatny kurs w formie szkolenia, który dzięki harmonogramowi nauki może narzucić nam większą dyscyplinę.

Frameworki

     Framework jest to dodatek do głównego języka programowania. Większość języków programowania posiada frameworki, czyli rozszerzenia za pomocą których możemy zaprogramować jeszcze więcej ciekawych funkcji. Kiedy uznamy, że posiadamy dostateczną wiedzę z głównego trzonu danego języka programowania, na pewno warto zacząć uczyć się frameworka. Przeglądając oferty pracy najpopularniejsze backendowe frameworki to:

 • Spring
 • Hibernate
 • Ruby on Rails
 • Django
 • Spark
 • Symfony

Bazy danych

     Do zadań backend developera często należy również zarządzanie bazą danych. Rzadko zdarzają się oferty nastawione stricte na kogoś, kto ma zajmować się tylko i wyłącznie bazami danych. Kiedy masz zamiar rekrutować się na backend developera nastaw się, że w wymaganiach możesz napotkać choćby minimalną wiedzę języka SQL. Warto więc w ramach rozszerzenia swojej wiedzy nauczyć się również podstaw SQL-a i potrafić zarządzać podstawową bazą danych.

Podsumowanie

     Myślę, że dostatecznie rozwinąłem temat backendu. Jeśli czujesz się niepewnie w temacie, którego nie poruszyłem – po prostu napisz w komentarzu. Myślę, że w tym wszystkim najważniejszą zasadą jest to, by być cierpliwym i uczyć się od podstaw a sukces w postaci dobrej pracy i wynagrodzenia na pewno przyjdzie. W kolejnym poście o tematyce programowania na tapetę wezmę frontend.

                                                                                                                                                                                      Pozdrawiam serdecznie,
                                                                                                                                                                                      biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

fourteen − twelve =

Close Menu