Praca zdalna – zalety oraz wady

Praca zdalna – zalety oraz wady

Cześć!

     Minął już grubo ponad rok, odkąd większość firm informatycznych przeszło na tryb pracy zdalnej. Niektóre firmy wydają już decyzje o stałym powrocie do biur, zaś inne całkowicie przemodelowały swój modelpracy. Na pierwszy rzut oka praca zdalna nie ma żadnych wad – ale czy na pewno? Przyjrzyjmy się temu 🙂

(+) Zaleta: zaoszczędzony czas oraz pieniądze na dojazdy

     Jest to niewątpliwie bardzo duża zaleta – w szczególności dla osób posiadających rodzinę. Programiści posiadający dzieci pewnie jednogłośnie stwierdzą, że rano każda minuta jest na wagę złota. W zaoszczędzony czas na dojazdy do biura można zrobić wiele rzeczy. Oczywistą rzeczą jest to, że w ciągu miesiąca możemy również sporo zaoszczędzić na paliwie, ponieważ kilometraż pokonywany w ciągu miesiąca znacznie się zmniejsza.

(+) Zaleta: większa elastyczność w ciągu dnia

     Osoby, które w ciągu tego okresu pracy zdalnej nie załatwiły żadnej prywatnej sprawy jak: wizyta u lekarza, zakupy czy chociażby spacer po okolicy w celu dotlenieniu mózgu niech pierwszy rzucą kamieniem. Oczywiście większość firm zapewne nie robiła problemów z wyjściami z biura, ale zazwyczaj wypadało do tego biura wrócić i w trybie natychmiastowym odrobić stracone godziny. Pracując z domu, mając projekt oraz przełożonego który na to pozwala – możemy odpracować te godziny nawet wieczorami.  

(+) Zaleta: większa swoboda w własnym domu

     Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Pracując z domu możemy puścić sobie muzykę na głośnikach, ubrać co nam się tylko podoba (oczywiście nie licząc wideokonferencji :)) i pracować z dowolnego miejsca. Szczególnie latem ludzie posiadający dom oraz taras mogą przepracować praktycznie każdy dzień na dworze. Myślę, że warto również poruszyć temat skupienia. Są programiści, którzy szczególnie doceniają pracę w samotności i uważają, że ich produktywność dzięki temu wzrasta. Oczywiście jest też druga strona, która twierdzi, że o wiele łatwiej jest się skupić w biurze, wśród ludzi. Ja osobiście należę do tej pierwszej grupy osób.

(+) Zaleta: praca z każdego miejsca na ziemi

     Możemy sobie zadać tutaj pytanie: czy jest różnica, czy wykonam swoją pracę z domu, czy z miejsca oddalonego o 500km? Myślę, że nie ma różnicy. Najważniejsze jest to, by po prostu praca została wykonana. Po wcześniejszym poinformowaniu przełożonego osobiście uważam, że jeśli ktoś potrafi sobie odpowiednio zorganizować czas i znaleźć motywację nie jest złego w pracowaniu z różnych miejsc na ziemi. Możemy na przykład tymczasowo zamieszkać u kogoś, kto posiada dom czy mieszkanie w jakimś ładnym, odpowiadającym dla nas miejscu czy łączyć pracę z pasją do podróżowania. Tutaj ważne jest to, by zadbać sobie dostęp do bezpiecznego, stabilnego i chronionego łącza internetowego.

(+) Zaleta: więcej czasu dla najbliższych

     Myślę, że tutaj sam nagłówek tłumaczy wszystko. O ile inni osobnicy również przesiadują z domu, to pracując z domu w każdej chwili możemy porozmawiać z najbliższymi. Warto również wspomnieć, że gdy stajemy praca zdalna może okazać się dobrym rozwiązaniem gdy konieczna jest opieka nad dzieckiem – oczywiście wszystko w ramach rozsądku.  

(-) Wada: brak kontaktu z ludźmi.

     Jest to niewątpliwie bardzo duża wada. Pracując z domu tracimy codzienny kontakt z ludźmi, co szczególnie dotyka ludzi samotnych. Myślę, że nie muszę Was przekonywać jak kontakt z ludźmi jest ważny, zwłaszcza dla naszej psychiki. Pracując z biura zachowujemy pewien rytm, spotykamy się z ludźmi i możemy mieć większe uczucie, że „żyjemy”. Długotrwały brak kontaktu z ludźmi może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Podobno udowodniono, że wielotygodniowa samotność może zwiększyć odporność na ból obniżając jednocześnie poczucie empatii wobec drugiego człowieka.

(-) Wada: problem z organizacją czasu

     Zapewne znajdą się ludzie, którzy do dnia dzisiejszego w dobie pracy zdalnej mają problem z organizacją swojego czasu i problem z oddzieleniem życia prywatnego od pracy. Ja osobiście wyrobiłem sobie pewien rytm, którego stosuje się praktycznie od początku pandemii i nie mam z tym problemu. Potrafię sobie jednak wyobrazić, że może pojawić się problem, gdy ktoś z rodziny poprosi Cię o pomoc czy wspólne spędzanie czasu.

(-) Wada: złe warunki do pracy z domu – organizacja biura domowego

     Może się zdarzyć się też tak, że w mieszkaniu czy w domu nie ma miejsca na zorganizowanie domowego biura. Być może niektórzy cały dzień muszą tułać się po mieszkaniu czy po domu próbując znaleźć sobie optymalne warunki do pracy.  

Podsumowanie

     Zdaję sobie sprawy, że są oczywiście osoby, które napiszą, że od zawsze pracowały zdalnie i pandemia niczego w ich życiu nie zmieniła. Jak prawie w każdym temacie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście znam dużo osób które lubią pracę zdalną ale również znam tych, którzy preferują pracę z biura. Uważam, że to również ciężki orzech do zgryzienia dla firm, które wynajmują określoną powierzchnię i dla firm, które przed pandemią twierdziły, że praca zdalna w ogóle nie wchodzi w grę. Ja osobiście preferuję pracę zdalną z swobodną możliwością dojazdu do biura. A Wy, co preferujecie? Widzicie jeszcze jakieś wady, zalety?

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

15 − twelve =

Close Menu