Roztrenowanie – kiedy i po co?

Roztrenowanie – kiedy i po co?

Cześć

     Niestety, dla Polskiej Reprezentacji EURO 2020 się już skończyło. Zajęliśmy ostatnie miejsce w grupie, niespodziewanie zdobywając punkt z Hiszpanią. Ostatni mecz ze Szwecją dobitnie pokazał, że nie jest mitem to, że najlepsze drużyny buduje się od defensywy, z którą Reprezentacja Polski ma obecnie największe problemy. Piłkarze udali się teraz na swoje urlopy, czyli czas który najpewniej spowoduje u nich roztrenowanie. Pomimo, że czas letni u większości biegaczy łączy się z przygotowaniem do startów, w związku z czym tematyka roztrenowania nie jest teraz zbyt aktualna to jednak kończąc wpisy połączone z tematyką EURO chciałbym poruszyć ten właśnie temat.

Co to jest to roztrenowanie i kiedy powinno nastąpić?

     Roztrenowanie to nic innego, jak przerwa od regularnych ćwiczeń. Nie zawsze oznacza to całkowitej przerwy od treningów, najczęściej będzie to znaczne zmniejszenie ich intensywności. Roztrenowanie u biegacza zwykle ma miejsce po zakończeniu sezonu biegowego, czyli zimą. W przypadku piłkarzy jest to okres letni, kiedy przychodzi przerwa w rozgrywkach piłkarskich.

Po co to roztrenowanie?

     Żeby zrobić dwa kroki w przód, czasami trzeba zrobić jeden w tył. Nie da się być u szczytu formy cały czas. Jakie korzyści płyną z roztrenowania (kolejność przypadkowa)?

  • nabranie nowej chęci do treningów. Często zdarza się tak, że pod koniec ciężkich przygotowań do zawodów zawodnik może odczuwać monotonie, znudzenie czy zmęczenie psychiczne. Podczas roztrenowania bardzo często nabiera się tęsknoty za treningami, dzięki czemu powrót do treningów staje się łatwiejszy
  • regeneracja organizmu. Jesteśmy „tylko ludźmi” i w odróżnieniu od systemów informatycznych, potrzebujemy odpoczynku. W celu utrzymania równowagi w tym zakresie musimy czasami się zatrzymać i odpocząć, aby być gotowym na nowe wyzwania
  • ograniczenie ryzyka kontuzji. Jest to pośrednio powiązane z powyższym punktem, bowiem im bardziej organizm jest przemęczony, tym większe prawdopodobieństwo na odniesienie kontuzji bądź odnowienie starego urazu. Roztrenowanie oddala ryzyko kontuzji, ponieważ dochodzi do naprawy układu mięśniowego czy kostnego.

Ile czasu powinno trwać roztrenowanie?

     To zależy. Według mnie, im cięższy był sezon, im więcej startów, tym powinien być dłuższy okres roztrenowania. U niektórych może być to 10 dni, a u zawodowców nawet od sześciu do ośmiu tygodni. Osobiście lubię zrobić sobie około dwutygodniowe roztrenowanie. Tak naprawdę sami poczujemy, że to już jest odpowiednia pora, będziemy odpowiednio zregenerowani fizycznie oraz psychicznie.

To znaczy, że nie można nic robić?

     To również zależy. Jeśli osobiście czujesz, że potrzebujesz całkowitej przerwy od jakichkolwiek aktywności – zrób to. Niemniej jednak najczęściej biegacze decydują się na kilka luźnych biegów w tygodniu, bez określonego kilometrażu czy tempa – bardziej dla zresetowania głowy. 

Utrata formy podczas roztrenowania

     Nieuniknione jest to, że kiedy nie będziemy wykonywać regularnych treningów i trzymać się diety, to nasza forma delikatnie spadnie. I jest to coś całkowicie normalnego. Nawiąże do zdania, który już dzisiaj cytowałem: „żeby zrobić dwa kroki w przód, trzeba zrobić jeden w tył”. Kiedy wszystko zrobione będzie z głową, to wejście na poziom na którym była nasza forma biegowa przed roztrenowaniem nie będzie problemem. 

Ciekawostka: podczas roztrenowania ludzie mogą przybrać kilka kilogramów (zmiana rytmu życia, diety) – jest to całkowicie coś normalnego. Zdarza się to również zawodowym piłkarzom, takim jak np. Gonzalo Higuain czy nawet gwiazda Realu Madryt – Eden Hazard.


gonzalo-higuain--durante-su-debut-con-la-juventus--twitter
Gonzalo Higuain z nadwagą w swoim pierwszym meczu dla Juventusu. Źródło: www.besoccer.com
Screenshot 2021-06-28 at 16.33.27
Eden Hazard po przyjściu do Realu również miał problemy z wagą. Źródło: www.90min.de

Tak może skończyć się “permamentne” roztrenowanie. Tak wyglądał słynny Ronaldo zaraz po zakończeniu profesjonalnej kariery:

Screenshot 2021-06-28 at 16.38.53
Ronaldo (Ronaldo Luís Nazário de Lima). Źródło: http://www.diehardsport.com/

Podsumowanie

     Roztrenowanie jest tak samo ważne, jak okres przygotowawczy. Prawdą jest natomiast, że kiedy nieodpowiednio skrócimy bądź przedłużmy okres roztrenowania, może to odbić się gorszą formą w trakcie najbliższego okresu przygotowawczego do zawodów, dlatego okres roztrenowania musi być mądrze przeprowadzony, w zgodzie z własnym organizmem. Nie powinniśmy bagatelizować czy bać się roztrenowania, ponieważ każdy organizm zasługuje na odpoczynek. Nie da się być cały czas na fali. Nawet najlepsi potrzebują wakacji i odpoczynku.

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

2 × 2 =

Close Menu