Jak ważne są buty do biegania?

Jak ważne są buty do biegania?

Cześć!

     Dzisiejszy wpis chciałbym poruszyć na temat butów do biegania. Wiele osób które dopiero rozpoczyna przygodę z bieganiem kupuje pierwsze lepsze trampki, narzekając potem na obtarcia czy bóle kolan. Jeśli miałbym wskazać jedną najważniejszą rzecz, w która każdy biegacz powinien porządnie zainwestować są to właśnie buty. Nie zegarek sportowy, nie termoaktywna koszulka, a buty.

Korzyści płynące z dobrych butów do biegania

Buty chronią nasze stopy i ich najważniejszą funkcją jest gwarancja komfortowego treningu. W szczegółach buty, m.in:

  • stabilizują naszą stopę, minimalizując tym samym szanse na odniesienie urazów 
  • amortyzują, zapewniając dobry kontakt z podłożem i odciążając nasze stawy
  • pełnią funkcję przyczepną, kiedy zbiegamy po mokrym asfalcie ryzyko upadku jest wtedy bardzo niskie
  • przy dobrym doborze obuwia do naszego profilu stopy (neutralna / supinacja / pronacja) wspomagają naszą wadę

Jak często powinniśmy zmieniać buty do biegania?

     Niektóre zalecenia producentów mówią o tym, że buty do biegania powinniśmy zmieniać już po 600 czy 700 kilometrach (czyli czysto hipotetycznie, jeśli biegacie 3 razy w tygodnie, trzeba by wymieniać buty co 3 miesiące). Osobiście aż tak restrykcyjny nie jestem i uważam, że można przedłużyć żywotność swoich butów.

     Po pierwsze, uważam, że w parze porządnych butów biegowych można przebiec coś około 1000-1500 kilometrów. Wszystko to zależy od podłoża na którym wykonuje się trening, częstotliwości wykonywanych treningów i od naszej wagi. Nie ma sztywnie ustalonego kilometrażu – trzeba biegać i obserwować. Z każdym naszym treningiem pianka amortyzująca staje się coraz bardziej ubita, a nasza stopa jest coraz mniej stabilna. Jeśli mamy uczucie jakbyśmy czuli każdy swój krok, nie czując jakiejkolwiek amortyzacji – jest to czas na wymianę butów. Trzeba pamiętać również o tym, że jeden model może wytrzymać nieco dłużej czy krócej od innego modelu.

     Po drugie dobrą praktyką jest posiadanie więcej niż jednej pary butów do biegania. W szczególności, jeśli w naszym planie treningowym widnieją treningi po twardej nawierzchni (asfalt) oraz po lasach. Warto wtedy zainwestować w buty do biegania na asfalcie i bardziej trailowe, mające większą przyczepność do podłoża. Tym samym biegając w różnych butach – zużywają się one wolniej. Rzadziej kupujemy buty, a nasz komfort stopy jest po prostu lepszy.

No dobra, czyli w inne rzeczy nie warto inwestować?

     Oczywiście, że warto. Niemniej jednak zacząłbym od porządnych butów – ponieważ uważam to za podstawy podstaw. Kiedy będziemy zaopatrzeni w porządne buty do biegania dopiero później zastanawiałbym się nad dobrym zegarkiem do biegania, koszulką termoaktywną czy wygodnymi spodenkami.

Ciekawostka

Zegarki biegowe Garmin oferują funkcję dodania butów biegowych do aplikacji. Dzięki temu możemy łatwiej śledzić kilometraż danej pary butów biegowych.

Podsumowanie

     Reasumując, powtórze to raz jeszcze: na butach do biegania nie ma co oszczędzać. Niestety niektóre ceny mogą przerażać, ale warto czasami kupić jakiś zeszłoroczny model, który nie różni się niczym wielkim od tegorocznego “hitu” – który kosztuje zazwyczaj dwa razy więcej. A Wy co ile kilometrów +/- wymieniacie swoje buty biegowe? Macie więcej niż jedną parę?

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

fifteen − 8 =

Close Menu