Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Cześć!

    Dwa tygodnie temu opublikowałem post o tym jakie korzyści przynoszą dla organizmu dobre buty do biegania. Jeśli nie przeczytałeś tego artykułu, kliknij tutaj w celu nadrobienia materiału.

Wydaje mi się, że jest to jedne z najczęstszych pytań zadwanych przez osoby które chcą rozpocząc swoją przyfodę z bieganiem. Czyli: “Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?”. Chętnie wypunktuje niezbędne kroki, po których uważam, że żadnych wątpliwości już nie powinno być. Do dzieła!

Określ postawę stopy

Odróżniamy obecnie trzy postawy stopy:

  • neutralna
  • supinująca
  • pronująca

Przed zakupem swoich butów polecam dobrać odpowiednią postawę do swojej stopy i kupić buty właśnie o takim zastosowaniu. Jeśli trudno jest Ci stwierdzić jaką postawę posiadasz warto iść do sklepu biegowego stacjonarnego. Obecnie większość z nich oferuję możliwość przebiegnięcia się po bieżni i za pomocą nagranego wideo wraz z pomocą pracownika można wtedy taką postawe ustalić. Jeśli sklep nie oferuje takich rzeczy, zawsze można poprosić po prostu o pomoc pracownika. Zazwyczaj to osoby, które nawet bez bieżni oraz wideo potrafią takie rzeczy określić.

pronacja-supinacja
Grafika przedstawiajaca postawy stopy. Źródło: krakow.bodymove.pl

Określ teren, po którym będziesz biegał

     Na początek uważam, że wystarczy określić, czy będzie biegało się bardziej po asfalcie czy po lasach. Jeśli po asfalcie, zwykłe treningowe buty z dobrą amortyzacją powinny wystarczyć. Jeśli bardziej po lesie czy innych wymagających terenach warto pomyśleć o butach trailowych lub “pół normalnych – pół trailowych”, czyli takich z wysokim bieżnikiem czy chroniącym palce przed kamieniami. Z biegiem czasu oczywiście mogą pojawić się w garderobie buty używane tylko i wyłącznie na zawody (zazwyczaj są lekkie, nie chroniące stopy aż tak bardzo) czy na bieżnie lekkoatletyczną. 

Określ swój budżet, czyli firmę docelową

     Jak wspomniałem w jednym z artykułów, buty to nie jest element garderoby biegacza na którym powinno się oszczędzać. Osobiście nie polecam iść do supermarketu w celu zakupu pierwszych lepszych butów. Nie od dziś wiadomo, że w bieganiu (i nie, nie jest to reklama) przodują takie marki jak: Newbalance, Asics, Nike czy Adidas. I uważam, że to najlepiej spośród tych powinniśmy wybierać. Oczywiście czasami cena może przerażać, bo nowe modele Newbalance mogą kosztować nawet koło 500 czy 600 złotych, ale często po jakimś czasie przeceniane sa już na bardziej normalne pieniądze – czyli 300 czy 400 złotych. 

Określ swój rozmiar buta

     Uważam, że warto zamówić więcej niż jedną parę by porównać to wszystko rozmiarowo. Często wydaje się, że ten rozmiar jest idealny, a po przymierzeniu pół rozmiaru więcej lub mniej okazuje się, że czujemy sie w bucie jeszcze lepiej. Dodatkowo, im dłuższe dystanse będziemy pokonywali tym z każdym kolejnym kilometrem stopa może nam delikatnie puchnąć. Z tego powodu zalecam zakupić buty o pół rozmiaru większe. Chyba, że ktoś nie ma zamiaru pokonywać dystansu większego niż dziesięć kilometrów.

Ważne! Przymierzając buty, ubierz docelowe skarpety do biegania. Czasami skarpety do biegania wykonane są z grubszego materiału, przez co na przykład w zwykłych skarpetach but może nam sie wydawać zbyt luźny.

Podsumowanie

     Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu każda osoba która chce rozpocząć swoją przygodę z bieganiem nie będzie miała już żadnych wątpliwości. W przypadku pierwszych butów do biegania osobiście gorąco zalecam wybrać się do profesjonalnego sklepu dla biegaczy, gdzie fachowcy dobiorą odpowiedni but.

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

eight − 6 =

Close Menu