Ciekawostki #7 – Jajko wielkanocne (pisanka)

Ciekawostki #7 – Jajko wielkanocne (pisanka)

Cześć!

Przeżywamy obecnie okres świąt Wielkanocych, więc nie mogło zabraknąć ciekawostki tematycznej. Dzisiaj interesujących rzeczy dowiecie się o jajku wielkanocnym, czyli pisance. Jeśli szukasz sposobów jak zjeść rekordową ilość pisanek przybierając przy tym na wadze zapraszam do przeczytania postu sprzed roku (kliknij tutaj, aby przeczytać post). Do dzieła!

Definicja

Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.

Ciekawostki

1. Pisanki to starożytna tradycja

Archeolodzy znaleźli w Afryce fragmenty rzeźbionych strusich jaj używanych jako naczynia do picia sprzed 60 tysięcy lat.

2. Największe na świecie jajko wielkanocne miało ponad 10 metrów wysokości

Według danych Guinness World Records czekoladowe jajko ważyło prawie 7200 kg i miało 10 metrów wysokości. Zostało wyprodukowane w Cortenuova we Włoszech.

3. 10 000 dolarów

Za tyle sprzedano najdroższe czekoladowe jajko wielkanocne. Ważące 50 kg wenezuelskie czekoladowe jajko Amedei zostało ozdobione złotymi kwiatami i kawałkami czekolady o niezwykłych smakach, takich jak japoński czarny ocet i cassis.

4. Przed pojawieniem się plastiku pisanki były wykonywane z kartonu

W XVII i XVIII wieku jajka z wypełnieniem były wykonywane z tektury i pokrywane atłasem.

5. Symbol zmartwychwstania 

Samo jajko stało się symbolem zmartwychwstania. Tak jak Jezus powstał z grobu, tak jajko symbolizuje nowe życie wyłaniające się ze skorupki jajka. W tradycji prawosławnej niektóre pisanki są barwione na czerwono “na pamiątkę krwi Chrystusa, przelanej tak jak w czasie Jego ukrzyżowania”.

6. Pierwsze komercyjne jajko wielkanocne

W 1873 r. firma J.S. Fry & Sons z Anglii wprowadziła na rynek pierwsze czekoladowe jajko wielkanocne.

7. Legenda o Zajączku Wielkanocnym powstała w Niemczech

Pochodzenie Zająca Wielkanocnego szacuje się na setki lat wstecz, począwszy od przedchrześcijańskich Niemiec. Mówiono, że zając jest symbolem pogańskiej bogini wiosny i płodności. W miarę jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się w Europie, pogańskie tradycje mieszały się ze świętami chrześcijańskimi, a Zajączek Wielkanocny znosił gniazdo kolorowych (dziś czekoladowych) jajek dla dzieci.

8. Malowanie jajek wywodzi się z Ukraińskiej tradycji

Od niezliczonych pokoleń Ukraińcy zdobią jajka, wzywając w ten sposób bogów i boginie zdrowia i płodności. Ten tradycyjny akt pysanki (“pih-sahn-kah”) wykonuje się przy użyciu wosku i barwników, ale ten barwny zwyczaj przyjął się dopiero po przybyciu ukraińskich imigrantów do Stanów Zjednoczonych.

9. W Niemczech „tańczenie” w Wielki Piątek jest prawnie nielegalne

W Wielki Piątek, który jest początkiem weekendu wielkanocnego, w większości krajów związkowych w Niemczech obowiązuje zakaz tańca w miejscach publicznych. Nawet w stolicy, czyli Berlin, staje się strefą wolną od tańca ze względu na szacunek dla tego religijnego dnia. W Badenii-Wirtembergii wolno puszczać muzykę, ale nie wolno tańczyć, natomiast w Bawarii za puszczanie muzyki w barze grozi grzywna do 10 000 euro.

10. Precle

Kiedy myślimy o Wielkanocy, w kontekście jedzenia zazwyczaj przychodzą nam na myśl jajka wielkanocne, czekolada, kiełbasa czy pieczywo. Ale czy wiesz, że precle są również wielkanocną przekąską? Precle kojarzą się z Wielkanocą, ponieważ ich skręty przypominają ręce skrzyżowane w modlitwie. Od lat 50. ubiegłego wieku tradycją wśród Niemców było jedzenie precla i jajka na twardo na kolację w Wielki Piątek.

Pozdrawiam serdeczn i jeszcze raz życzę Wesołych Świąt,e,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

twelve + nineteen =

Close Menu