Ciekawostki #8 – Kokos

Ciekawostki #8 – Kokos

Cześć!

Były ciekawostki o bananach (kliknij tutaj, aby przeczytać wpis), były również o czekoladzie (kliknij tutaj, aby przeczytać wpis), to teraz czas iść w egzotykę i dowiedzieć się kilka ciekawych rzeczy o kokosie! Do dzieła.

Definicja

Kokos właściwy, palma kokosowa, kokosowiec, kokosowiec właściwy – gatunek z monotypowego rodzaju kokos, należącego do rodziny arekowatych. Pochodzenie palmy kokosowej nie jest pewne. Najbliżej spokrewnione z nią rodzaje występują w tropikach Ameryki Południowej i Środkowej. Za ojczyznę palmy kokosowej zwykle uznaje się jednak albo południowo-wschodnią Azję, albo rejon Wielkiej Rafy Koralowej.

Ciekawostki

1. Geneza słowa “coconut”

Nazwa kokos to połączenie słów “orzech” (nut) i portugalskiego słowa “coco”, które pochodzi od podobnego do twarzy obrazu skorupy z trzema otworami.

2. Granaty kokosowe

Granaty kokosowe były bronią używaną podczas II wojny światowej przez Japończyków, w której kokos wypełniano przedmiotami, a przede wszystkim granatem, a następnie rzucano w stronę wroga.

3. Zbroje

Pozostając przy klimacie wojennym… na przestrzeni wieków ludzie wykorzystywali włókna kokosowe do budowy wytrzymałych zbroi. Należą do nich rdzenni mieszkańcy wysp Kiribati, którzy do budowy swoich kombinezonów używali plecionego sznurka kokosowego.

4. Spadające kokosy

Spadający kokos może spowodować śmierć, choć w niewielkim stopniu. 2,5% urazów w szpitalu prowincji Papui Nowej Gwinei zostało zgłoszonych jako spowodowane przez spadające orzechy kokosowe. Bardzo niewielka liczba z nich spowodowała śmierć pacjenta.

5. Produkcja kokosa

Większość światowej produkcji znajduje się w tropikalnej Azji, z czego ponad 70% przypada na Indonezję, Filipiny i Indie.

6. Herb Malediwów

W przypadku Malediwów, kokos znajduje się w herbie tego kraju i jest drzewem narodowym.

źródło: wikipedia

7. Pałac z drewna kokosowego

W latach 70. ubiegłego wieku generał Marcos z Filipin zbudował pałac z drewna kokosowego.

1024px-Coconut_Palace_(CCP_Complex,_Pasay;_12-13-2020) (1)
źródło: wikipedia

8. 25 metrów

Tyle może osiągnąć drzewo kokosowe. Dodatkowo, może kwitnąc nawet 13 razy w roku, a w ciągu roku może zebrać nawet od 65 do 75 owoców.

9. Światowy dzień kokosa

Światowy Dzień Kokosa, obchodzony 2 września, został ustanowiony w 2009 roku, aby uczcić korzyści płynące z kokosa.

10. Kokos może przemierzyć duże odległości

Kokos może przebyć nawet 100 dni w czasie przypływu oceanu i nadal kiełkować. Ze względu na swoją wodoodporność kokosy są w stanie utrzymać się na powierzchni oceanu. Dlatego można je znaleźć na całym Pacyfiku, w rejonach Oceanu Indyjskiego i w Afryce.

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

two × 1 =

Close Menu