Ciekawostki #10 – Pizza

Ciekawostki #10 – Pizza

Cześć!

     Seria ciekawostek dobiega końca. Za tydzień wracam do postowania w regularnej formie, czyli posty o tematyce biegowej oraz informatycznej (programowanie). Jako, że jest to ostatnia ciekawostka, postanowiłem wybrać danie, które większość osób uwielbia. PIZZA! 🙂 No to do dzieła!

Definicja

Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jest to płaski placek z ciasta drożdżowego (focaccia), z sosem pomidorowym, posypany tartym serem (najczęściej jest to mozzarella) i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno.

Ciekawostki

1. Amerykańskie rekordy

Amerykanie zjadają około 100 hektarów pizzy każdego dnia, czyli 350 kawałków na sekundę.

2. Pierwsza pizza

Pizza autoamtycznie kojarzy się z Włochami. Niemniej jednak początki pizzy sięgają czasów starożytnych. Grecy i Egipcjanie przyrządzali pizzę na wzór płaskiego chleba, polewając ją oliwą z oliwek i przyprawami. Współczesna pizza, jaką znamy, powstała we włoskim Neapolu, gdy pod koniec XVIII wieku dodano do niej pomidory.

3. Najdroższa pizza na świecie kosztuje 12 000 dolarów

Luis XIII w Salerno we Włoszech ma najdroższą pizzę na świecie, której cena wynosi 12 000 dolarów! Szef kuchni przyjeżdża z doskonałym ciastem do domu i wykonuje go w kuchni zamawiającego. Wśród składników znajdują się trzy rodzaje kawioru, homar z Norwegii, ser Cilento, bufala mozzarella i ziarna różowej australijskiej soli morskiej z rzeki Murray.

4. Pizza została dostarczona w kosmos

W 2001 roku Rosyjskiej Agencji Kosmicznej zapłacono ponad milion dolarów za dostarczenie sześciocalowej pizzy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rosyjski kosmonauta Jurij Usachow miał zaszczyt być pierwszą osobą, która otrzymała pizzę na orbicie.

5. Dzień pizzy

Dzień pizzy w Polsce świętujemy 9 lutego. Tego dnia w wielu pizzeriach możemy skorzystać z ciekawych promocji!

6. Największa pizza na świecie

Największa na świecie pizza została upieczona przez Doviliona Nardiego, Matteo Giannotte Andrea Mannocchi, Matteo Nardiego i Marco Nardiego w Rzymie w 2012 roku. Powierzchnia pizzy wyniosła lekko ponad 1261 metrów kwadratowych! 

Największa pizza na świecie (ponad 1261 metrów kwadratowych). źródło: the_miltonian (twitter)

7. Nazwa “Pizza Margherita” MARGHERITA

Nazwa pizza Margherita pochodzi od królowej Margherity Sabaudzkiej z 1889 r., która poprosiła szefa kuchni o przygotowanie dla niej wersji pizzy z mozzarellą, pomidorami i bazylią. 

8. Muzeum pizzy

W Filadelfii znajduje się muzeum pizzy o nazwie “Pizza Brain”, w którym zgromadzono największą na świecie kolekcję pamiątek po pizzy. W muzeum znajdują się różne odmiany pizzy z różnych części świata. Światowa Księga Rekordów Guinnessa uznała kolekcję w 2011 r. za “największą na świecie kolekcję przedmiotów związanych z pizzą”.

9. Film o tematyce pizzy

Film Pizza Man, wydany w 2011 roku, jest jedynym filmem opartym na superbohaterze o tematyce związanej z pizzą. Aktor wciela się w rolę dostawcy pizzy, który zyskuje wszystkie supermoce dzięki zjedzeniu genetycznie zmodyfikowanego pomidora. Jest to jedyny film na świecie oparty na tym daniu.

10. Pizza hawajska wcale nie pochodzi z Hawajów

Pochodzenie pizzy hawajskiej skrywa wiele tajemnic. Otóż pewien grecki imigrant – Sam Panopoulos, który prowadził restaurację w Kanadzie – postanowił pewnego dnia poeksperymentować, zmieniając smak oryginalnej włoskiej pizzy. Wybór padł na ananasa. Właścicielowi restauracji chodziło o to, aby wypróbować połączenia egzotycznego owocu z serem i szynką. Jak się okazało, taka kompozycja smaków przypadła do gustu wielu ludziom na całym świecie. Sam Panopoulos zmarł w 2017 roku.

SAM_PANOPOLOUS_42758833
Sam Panopoulos - twórca pizzy Hawajskiej. źródło: washington post

11. Pizza na zakwasie

Ciekawostka prywatna. W 2022 roku autor bloga biegajacyprogramista wykonał pizzę na zakwasie 🙂 Wg. domowników była przepyszna.

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Ten post ma jeden komentarz

  1. Świeć Panie nad duszą Sama Panopoulosa, ale za taką zbrodnie, jaką było wymyślenie pizzy z ananasem, powinien był za życia sowicie odpokutować 😅

Dodaj komentarz

six − four =

Close Menu