Ciekawostki #9 – Kenia

Ciekawostki #9 – Kenia

Cześć!

Czas na przedostatnią ciekawostkę. Tym wpisem wykruszę konsekwencję odnośnie ciekawostek kulinarnych ale uważam, że warto dowiedzieć się o kraju który kojarzy się z bieganiem, zwłaszcza długodystansowym. Czas na ciekawostkii o Kenii!

Ciekawostki

1. 536 kilometrów linii brzegowej

Kenia ma 536 kilometrów linii brzegowej. Można tam spotkać kilka niezwykłych plaż z najładniejszym białym piaskiem i turkusową wodą. Do najładniejszych plaż zaliczają się m.in.: Malindi, plaża Diani i Watamu.

2. Kenijscy mężczyźni mogą poślubić więcej niż jedną żonę

W Kenijskiej konstytucji jest zapisane, że mężczyźni mogą mieć więcej niż jedną żonę. Praktyka ta znana jest jako poligamia i została uchwalona jako prawo w 2014 roku. Nie każdy Kenijczyk poślubia jednak kilka kobiet. Dotyczy to głównie społeczności muzułmańskiej oraz niektórych społeczności tradycyjnych.

3. Niektórzy z najsłynniejszych biegaczy długodystansowych są Kenijczykami

Niezależnie od tego, w którym maratonie na świecie weźmie udział kilku Kenijczyków, a prawdopodobieństwo ich zwycięstwa jest bardzo duże. Niektórzy z najbardziej znanych i utytułowanych biegaczy długodystansowych mają kenijskie korzenie. 

4. Pierwsza afrykańska kobieta, która otrzymała pokojową nagrodę Nobla, była Kenijką

Wangari Maathai została pierwszą afrykańską kobietą, która otrzymała pokojową nagrodę Nobla w 2004 roku. Niestety, zmarła na raka w 2011 roku.

Wangari Maathai, kobieta, która zrozumiała znaczenie drzew. Źródło: historiakobiet.pl

5. Jambo

Jeśli chcesz się przywitać z miejscowym Kenijczykiem, powiedz po prostu Jambo! Jest to najczęstsze pozdrowienie, podobne do angielskiego “hello”. Większość Kenijczyków posługuje się językiem suahili, który jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie.

6. Rolnictwo jest ważną częścią gospodarki kraju

Większość mieszkańców pracuje w rolnictwie. Kawa jest jednym z najbardziej cenionych kenijskich towarów eksportowych. Inne produkty eksportowe to herbata i kwiaty. 

7. Kolonia Brytyjska

Od 1920 do 1963 r. Kenia była częścią Imperium Brytyjskiego w Afryce. Na szczęście Kenijczycy uzyskali niepodległość w 1963 r..

8. Dwie pory roku

Klimat można podzielić na dwie odrębne pory roku, a mianowicie porę deszczową i porę suchą. Zaraz po zakończeniu pory deszczowej przyroda jest bardzo zielona i bujna. 

9. Edukacja jest bezpłatna

Edukacja na poziomie podstawowym jest bezpłatna i obowiązkowa. Drugą edukację można również podjąć bez opłat, ale nie jest ona obowiązkowa. Nauka w szkole podstawowej trwa zazwyczaj od 8 do 14 roku życia.

10. Ugali

Ugali jest podstawowym posiłkiem w całej Afryce Wschodniej, a Kenia nie jest tu wyjątkiem. Ugali to rodzaj kaszki kukurydzianej, którą można podawać z gulaszem, mięsem i warzywami.

11. Kalenji

Większość biegaczy pewnie kojarzy markę “Kalenji”. W rzeczywistości nazwa ta oznacza rdzenny lud zamieszkujący północną Kenię. Uważa się, że z tego plemienia wywodzi się wielu kenijskich biegaczy długodystansowych, którzy odnieśli sukces.

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

2 × 3 =

Close Menu