Ciekawostki #1 – Żele energetyczne

Ciekawostki #1 – Żele energetyczne

Cześć!

     W związku z inwazją Rosji na Ukrainę doszedłem do wniosku, że bardzo prawdopodobnie zarówno Wy (czytelnicy), nie jesteście obecnie w odpowiednim nastroju by czytać kolejnych metodach zarządzania ludźmi w projektach informycznych jak i ja nie mam ochoty opracowywać materiałów na ten temat. Myśli skupione są gdzieś indziej, a nie chcę robić czegoś na 50%. 

Oczywiście życie musi toczyć się dalej i żeby zachować regularność, postanowiłem, że przez ten ciężki dla nas czas co poniedziałek będę publikował kilka ciekawostek nt. jakiegoś produktu (i nie tylko) (jak np banany, czekolada, buraki itp.). 

Jest to na tyle krótki i przyjemny temat, że większość powinna znaleźć te dwie minuty na przeczytanie postu, który będzie wiązał się z czymś przyjemnym i oderwać na chwilę myśli. Kiedy sytuacja na świecie się uspokoi, chce wrócić do tradycyjnej formuły – czyli postowanie co tydzień naprzemiennie z postem programistycznym oraz biegowym.

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam ciekawostki na temat żeli energetycznych! Do dzieła.

Definicja

Żele energetyczne należą do typu odżywek węglowodanowych, najczęściej o półstałej konsystencji przypominającej pastę do zębów. Stężenie węglowodanów w zależności od konkretnego produktu wynosi około 60–70%, a jednorazowa saszetka żelu waży 40–60 gramów.

źródło: www.jestemfit.pl Tweet

Ciekawostki

  1. Badania pokazują, że dzięki podaży glukozy w żelach, zawodnicy wykorzystujący żele w trakcie zawodów osiągają lepsze wyniki w zawodach w porównainu do osób nie stosujących żeli.
  2. Jeden żel energetyczny (60ml) potrafi dostarczyć aż 90 kcal, w którego skład wchodzą jedynie węglowodany.
  3. Do niektórych żeli dodaje się aminokwasy, żeń-szeń oraz witaminy, aby zwiększyć wydajność organizmu, ograniczyć gromadzenie się kwasów oraz uszkodzenia mięśni.
  4. Nie ma zasady co do ilości przyjmowania żeli. Wszystko zależy od zapotrzebowania energetycznego konkretnego biegacza. 
  5. Istnieją żele, których nie trzeba popijać wodą.
  6. Żele mają różne smaki. Można znaleźć nawet smak coca coli, wanilii czy solonego karmelu!

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

19 + 6 =

Close Menu