Urlop jako regeneracja dla programistów

Urlop jako regeneracja dla programistów

Cześć!

     Zapewne większość z Was zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebny jest urlop w zawodzie programisty. Ba! W każdym zawodzie ten urlop jest potrzebny. W trakcie całego roku niezbędna jest regeneracja psychiczna oraz fizyczna. Dzisiaj chciałbym omówić jakie według mnie korzyści daje urlop w kontekście programisty.

Zmiana otoczenia

     Zwłaszcza w czasach pandemii, co wiąże się z pracą zdalną – ludzie w większości pracują z domu, codziennie z tego samego pokoju, gdzie po pracy również zdarza im się przebywać. Wiąże się to z monotonią i brakiem zmiany otoczenia, co skutkuje tym, że każdy dzień praktycznie może wyglądać tak samo lub podobnie.  Kiedy wyjeżdżamy na wakacje w końcu porzucamy nasze miejsce pracy.

Odpoczynek psychiczny

5cfa5f2bea8d6_o_full

     Nawiązując do grafiki przedstawionej powyżej, istnieją osoby, którzy myślą, że programiści tak naprawdę nie męczą się ani psychicznie, ani fizycznie. Chyba nie muszę udowadniać, że jest to stereotypowe, błędne myślenie. Wytwarzając oprogramowanie, często trzeba pomyśleć nad najlepszym i najoptymalniejszym rozwiązaniem. Rzadko kiedy wykonuje się zadanie bez jakiegokolwiek zaangażowania. Dodatkowo, poza wykonywaniem zadań dochodzą inne czynniki, jak przyszłość projektu, pomoc innym czy inne sytuacje wymagające naszego zaangażowania psychicznego. Wyjeżdżając na wakacje możemy wyłączyć telefon i zregenerować się psychicznie.

Odpoczynek fizyczny

     Tytuł może brzmi paradoksalnie – przecież programiści teoretycznie nie wykonują fizycznej pracy, to dlaczego potrzebny jest odpoczynek fizyczny? Większość dnia spędzana jest w pozycji siedzące, co wiąże się z brakiem ruchu. Organizm tym samym „rdzewieje” oraz się meczy. Dlatego tak ważne jest, by po pracy lub w trakcie zdecydować się na jakąś aktywność fizyczną, by dotlenić mózg i rozruszać ciało. Jadąc na wakacje możemy spędzać czas aktywnie, pobudzając wszystkie mięśnie, które przez ostatni okres pracy nie miały okazji się porządnie rozruszać. 

Podsumowanie

     Może i powyżej poruszyłem tematy oczywiste, niemniej jednak uważam, że warto je przeczytać by być jeszcze bardziej świadom tego, jak urlop ważny jest dla naszego organizmu – zarówno pod kątem psychicznym oraz fizycznym. Także jeśli ktoś z Was zastanawiał się, czy jest sens wybierać urlop by odpocząć, nie ma się nad czym zastanawiać. Dla tych którzy są w trakcie swoich urlopów i dla tych, którzy są jeszcze przed: miłego i aktywnego wypoczynku!

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

sixteen + 17 =

Close Menu