Ciekawostki #3 – Banan

Ciekawostki #3 – Banan

Cześć!

Mamy już za sobą dwie ciekawostki:

Dzisiaj postanowiłem przedłużyć serię “energetyczną” i wypisać ciekawe rzeczy o bananie. Do dzieła!

Definicja

Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, wytwarzany przez kilka gatunków roślin zielnych z rodzaju banan (Musa)

Ciekawostki

 1. Słowo banan pochodzi od arabskiego słowa banan, oznaczającego palec lub z afrykańskiego języka wolof, w którym rośliny te określa się mianem banaana.
 2. W 2011 r. w Kalamazoo zakończono budowę pojazdu – był to samochód ciężarowy F-150 (na zdjęciu wyróżniającym), który nazwano “Big Banana Car”. Samochód ten, mający prawie 7 metrów długości i 3 metry wysokości, rozwija prędkość maksymalną około 85 mph (136,8 km/h).
 3. Banany uprawiano mniej więcej od 10 000 lat w Azji Południowo-Wschodniej. Stamtąd przywędrowały do Azji Zachodniej i Afryki.
 4. Prawdopodobnie banany uprawiano najpierw nie jako żywność, ale jako źródło włókien, które poddawano obróbce i wyrabiano z nich tkaniny.
 5. Kolonizatorzy portugalscy wprowadzili banany do obu Ameryk. Jednak Europejczycy powinni podziękować francuskiemu pisarzowi Julesowi Verne’owi za zapoznanie ich z tym owocem. Verne był zachwycony bananami w swojej książce “W osiemdziesiąt dni dookoła świata”.
 6. Banany są radioaktywne! Zawierają niewielkie ilości izotopu potasu-40. Ale żeby promieniowanie było szkodliwe, trzeba jeść blisko 700 bananów dziennie przez ponad 80 lat.
 7. Skórki bananów są używane do leczenia ukąszeń owadów. Dodatkowo, banany są bogate w witaminę C, antyoksydanty, wapń i kwas foliowy.
 8. Jeśli ktoś jest uczulony na banany, a nawet awokado i kasztany, ma zwiększone ryzyko uczulenia na lateks. Niektórzy twierdzą, że połowa osób uczulonych na lateks jest często uczulona na banany. Dzieje się tak z powodu białek zawartych w bananach.
 9. Na świecie rośnie ponad 1000 różnych odmian bananów, podzielonych na 50 grup. Niektóre z nich są słodkie, jak np. banany Cavendish, które są najbardziej rozpowszechnione i najczęściej eksportowane.
 10. 24 kwietnia 2016 r. Andrew Lawrence** z Wielkiej Brytanii przebiegł maraton w 2 godziny, 47 minut i 41 sekund w kostiumie banana podczas Maratonu Londyńskiego, ustanawiając tym samym najszybszy czas przebiegnięcia maratonu w kostiumie owocowym.
**źródło: https://www.chroniclelive.co.uk/

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Ten post ma jeden komentarz

 1. Panie Kamilu proszę szybko powiedzieć:
  Zamiana banana na ananasy.
  Nasza nauczycielka chemii, nie raz, plątała nam tym powiedzonkiem języki, gdy my chcieliśmy za nią powtórzyć 😄

Dodaj komentarz

nineteen + 5 =

Close Menu