Początek EURO – co wspólnego ma piłka nożna oraz bieganie?

Początek EURO – co wspólnego ma piłka nożna oraz bieganie?

Cześć!

     Jako fan piłki nożnej trudno byłoby mi nie poruszyć, chociaż w jednym poście tematu rozpoczętych niedawno mistrzostw Europy (EURO 2020). Z powodu COVID-19 niestety byliśmy zmuszeni poczekać na ten turniej rok dłużej – no, ale w końcu się doczekaliśmy i możemy obserwować kolejny przykład powrotu do normalności. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, co wspólnego ma piłka nożna oraz bieganie?

Średnia długość przebiegniętych kilometrów

     W latach siedemdziesiątych-osiemdziesiątych średnia długość pokonywana przez piłkarza w trakcie meczu wynosiła od 4 do 5 kilometrów. Wraz z upływem lat futbol znacząco się zmienił i obecnie średnio piłkarz podczas meczu przebiega od 8 do 12 kilometrów. Podczas całego meczu piłkarz stoi w miejscu, wykonuje sprinty, truchta czy po prostu biegnie w kierunku bramki przeciwnika.

Rekordy

Najdłużej przebiegnięty dystans podczas meczu

     Rekord, jeśli chodzi o najdłuższy przebiegnięty dystans podczas regulaminowego czasu gry przez piłkarza należy do 30-letniego wówczas piłkarza Ludogoret Razgrad, Swietosława Djakowa, który w ciągu dokładnie 97 minut meczu przebiegł aż 16837 metrów! Z pewnością jest to niesamowity wynik.

Najszybsza prędkość podczas meczu

     Jeśli chodzi o rekord osiągniętej prędkości przez piłkarza w trakcie meczu, należy on do Brazylijczyka Bruno Henrique, piłkarza Flamengo który osiągnął prędkość aż 38 km/h podczas swojego sprintu! Drugie miejsce należy już do bardziej znanego piłkarza, Walijczyka Garetha Bale’a występującego w Realu Madryt, który biegł z prędkością 36.9 km/h.

Gdyby Bruno Henrique utrzymał te tempo nieco dłużej, mógłby przebiec 1km w czasie około 1 minuty i 34 sekund, zaś Gareth Bale w czasie 1 minuty i 38 sekund. Niesamowite czasy. 

Oczywiście nie jest tajemnicą to, że Bruno oraz Gareth mimo chęci na pewno nie utrzymaliby takiego tempa podczas ciągłego biegu na 1000m. Oficjalny rekord na 1km należy do Kenijczyka Noaha Ngeniego, który przebiegł ten dystans w czasie 2:11,96. Warto dodać, że rekord ten został ustanowiony 5 września 1999 roku.

1814413-38285531-2560-1440
Noah Ngeny (Kenia). Źródło: eurosport.

Bramkarze

     Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że bramkarze pokonują bardzo małe dystanse podczas meczu. Gdybym miał zgadywać, powiedziałbym, że bramkarz podczas całego meczu przemierza dystans maksymalnie 1 km. Nic bardziej mylnego. Według oficjalnych pomiarów wykonywanych podczas Mistrzostw Świata w Brazylii w roku 2014r zmierzono, że bramkarz pokonuje średnio 5 kilometrów podczas meczu. Czyli tyle, ile piłkarze z pola w latach 70-80. To pokazuje tylko jak bardzo futbol ewoluował. 

Ciekawostka:

Wojciech Szczęsny, w meczu mistrzostw świata z Senegalem, łącznie ze swoim dalekim rajdem, którym próbował naprawiać gapiostwo Jana Bednarka, po którym padła druga bramka, przebiegł 4 352 metry. 4 wcześniej natomiast, Manuel Neuer i Jasper Cillessen w ciągu siedmiu meczów (Niemcy i Holandia dotarły do fazy medalowej) pokonali odpowiednio 38,5 oraz 37,1 kilometra co daje średnio 5,5 i 5,3 kilometra na mecz.

Źródło: http://www.eliga24.pl Tweet

Wypowiedź piłkarza

     W 2008 roku, były reprezentant Polski Tomasz Iwan udzielił wywiadu serwisowi bieganie.pl. Chciałbym przytoczyć jedno pytanie oraz odpowiedź pana Tomasza:

Pytanie: Rzeczą oczywistą jest, że piłka nożna i bieganie muszą iść w parze. Mówiąc kolokwialnie: bez biegania nie ma kopania. Czy Tomasz Iwan lubił biegać i czy biega nadal?

Zgadza się, bez biegania nie ma piłki nożnej. Uważam, że właśnie bieganie, czyli poruszanie się po boisku to najważniejszy element w piłce nożnej. Dopiero potem dochodzą różne inne rzeczy, takie jak technika, czy taktyka. Gdybym określił to procentowo, to myślę że bieganie stanowi około 60-70% całości.

Wiemy, jak piłka nożna na przełomie ostatnich lat ewoluuje i wiemy też, że drużyny, które prezentują coraz lepszy poziom opierają się przede wszystkim na dobrym przygotowaniu biegowym. Ja będąc przez lata za granicą, grając zagranicą, czułem jak wielki nacisk kładło i nadal kładzie się na dobre przygotowanie fizyczne, by po boisku dobrze się przemieszczać i przede wszystkim biegać efektywnie. W czołowych klubach zagranicznych zawsze zatrudniani byli specjalni ludzie, którzy byli tylko i wyłącznie od przygotowania fizycznego i właśnie od tego, aby przygotować piłkarza do biegania.

Jeśli chodzi o mój osobisty stosunek do biegania, to śmiało mogę powiedzieć, że bez tego nie mógłbym żyć. Nawet teraz, mimo przejścia dwóch poważnych operacji biegam codziennie po kilka kilometrów. Krótko mówiąc bieganie jest mi bardzo bliskie.

uid_a604a121ee4494cab0b5b7975cb65fc91383234661513_width_943_play_0_pos_0_gs_0_height_0_tomasz-iwan
Tomasz Iwan (Polska). Źródło: TVP Sport.

Jak widać, piłka nożna oraz bieganie mają ze sobą dużo wspólnego 🙂 Jak słusznie zauważył nasz były reprezentant Polski, bieganie to najważniejszy element w piłce nożnej. Co nam po dobrej technice, dobrym przeglądzie pola gry jeśli w 10 minucie biegu bylibyśmy wycieńczeni fizycznie? No właśnie nic 🙂 Zachęcam do odczytania całego wywiadu tutaj: kliknij tutaj, aby otworzyć cały wywiad.

Podsumowanie

     Na tych statystykach oraz ciekawostkach chciałbym zakończyć dzisiejszy post. Wyjątkowo, z powodu EURO 2020 kolejny poniedziałkowy post również chciałbym poświęcić tematyce biegowej, a mianowicie treningowi tlenowemu oraz beztlenowemu na przykładzie piłkarzy. Dobrze jest być świadomym, jak pod względem przebiegniętych dystansów wygląda mecz piłki nożnej. Warto jednak zaznaczyć, że piłka nożna nie polega jedynie na stereotypowym podejściu „22 facetów biega za piłką”. Do biegania dochodzi wiele innych czynników jak np. umiejętny przegląd pola, technika czy kreatywność 🙂

Teraz w spokoju można usiąść przed telewizorem i oczekiwać pierwszego gwizdka meczu Polska – Słowacja. Jaki wynik przewidujecie? Ja 1:0 dla Polski!

Pozdrawiam serdecznie,
biegajacyprogramista.pl

Dodaj komentarz

3 + 10 =

Close Menu